Tam buğdaylı pide

Tam buğdaylı pide tarifi
Orta Zorlukta


4kişilik

1055kalori
Hazırlama
30dakika
Pişirme
30dakika
 • Tam Buğdaylı Pide tarifi için gerekli malzemeler

  • 350 ml (1 su bardağı + 1/2 su bardağından 1 yemek kaşığı az) su 
  • 1 küçük paket instant kuru hamur mayası
  • 1 tatlı kaşığı bal, agave veya şeker
  • 350 g (2 su bardağı + 1 su bardağından 3 yemek kaşığı az) tam buğday unu
  • 150 g (1 su bardağından 1 yemek kaşığı fazla) beyaz un
  • 1 tepeleme tatlı kaşığı tuz
  • 1 yumurta sarısı
  • Birkaç tutam çörek otu

  Tam Buğdaylı Pide nasıl yapılır ?

  1. 350 ml ılık suya mayayı ve balı ekleyip karıştırın. Su 37-40 derece olmalı. Bunu anlamak için, serçe parmağınızı suya sokunca yakmayacak ama sıcak hissedeceksiniz.
  2. Unları ve 1 tepeleme tatlı kaşığı tuzu karıştırın. Üzerine mayalı suyu ekleyip tüm malzemeleri karıştırın. Ardından hamuru tezgaha alıp yoğurmaya başlayın.
  3. 7-8 dakikanın sonunda, hamur istediğimiz kıvama gelecek ve üzeri pürüzsüzleşecek. Hamuru 2 parçaya ayırıp unlanmış tezgahta top şekli verin ve üzerini nemli bir bezle kapatın.
  4. 45 dakika mutfağın ılık bir köşesinde, hacmi yaklaşık iki katına çıkana kadar mayalanmaya bırakın. 
  5. 2 fırın tepsisine pişirme kağıdı yerleştirin ve un serpin. Ellerinizi unlayın, mayalanan hamurları kaldırıp pişirme kağıtlarının üzerine yerleştirin ve üzerini hafifçe unlayın.
  6. Hamurlara elinizle bastırarak çapları yaklaşık 22 cm olacak şekilde açın. Her iki pide hamurunun üzerine nemli mutfak bezi örtüp 1-2 saat ılık bir alanda, tekrar hacmi yaklaşık iki katına çıkana kadar mayalanmaya bırakın. Bu sırada fırını fansız, alt-üst ayarında 240 dereceye ısıtın. 
  7. 2 tatlı kaşığı su ve yumurta sarısını iyice çırpın. Hazırladığınız yumurtalı karışımın yarısını 1 pide hamurunun üzerine nazikçe sürün.
  8. Pide hamurunun kenarlarından 1-2 cm boşluk bırakıp hamurun üzerine serçe parmaklarınızın yan kısımlarıyla kuvvetlice bastırarak, araları neredeyse eşit olan 4 veya 5 paralel çizgi oluşturun.
  9. Fırın tepsisini 90 derece çevirip aynı işlemi 4 veya 5 paralel çizgi oluşturacak şekilde tekrarlayın (Bu işlemde pidenin üzerinde kare benzeri şekiller oluşmalı). Şekil verdiğiniz hamurun üzerine çörek otu serpiştirin.
  10. Pideyi önceden ısıtılmış fırında, orta rafta, yaklaşık 12-13 dakika pişirin (240 derecede). Fırından çıkan pidenin alt kısmında kalan unları bir fırça ile temizleyin. İkinci pideyi de aynı şekilde pişirin.

  Bu tariften 2 pide çıkıyor. 1 bütün pide yaklaşık 1055 kcal, 38 g protein, 203 g karbonhidrat, 16 g yağ, 26 g lif içeriyor.


  NE ARAMIŞTINIZ ?

  BİZİ TAKİP EDİN